Sprawność fizyczna i psychiczna definiuje nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Dbamy o nią, gdyż daje nam niezależność i możliwość sprawnego działania. Zdarza się jednak, że na skutek choroby lub urazu spowodowanego wypadkiem nasza sprawność zostaje utracona i należy podjąć rehabilitację, która nam ją przywróci. Rehabilitacja to właśnie szereg działań, które zostają podjęte, aby jak najszybciej i jak najskuteczniej postawić osobę chorą na nogi. Działania rehabilitacyjne podejmuje się po przebytych chorobach, urazach, operacjach czy zmianach psycho-fizycznych, które pojawiają się wraz z wiekiem. Dziś bierzemy na tapetę urazy i schorzenia ortopedyczne. Jak tlenoterapia wspomaga rehabilitację ortopedyczną? W leczeniu jakich schorzeń i urazów ortopedycznych zaleca się korzystanie z HBOT? Zapraszamy do przeczytania artkułu.
Szybka regeneracja, zmniejszenie bólu i stanu zapalnego – czyli jak tlenoterapia wspomaga rehabilitację ortopedyczną
Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej to jeden z najskuteczniejszych zabiegów regenerujących ciało i umysł. Dlaczego? Ponieważ wdychany podczas sesji czysty tlen dzięki podwyższonemu ciśnieniu atmosferycznemu panującemu w komorze dostaje się do wszystkich tkanek, organów i płynów ustrojowych organizmu. Tak silne dotlenienie powoduje natychmiastową stymulację procesu angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń włosowatych. Dodatkowo redukuje procesy zapalne, aż 8-krotne zwiększa liczbę komórek macierzystychodpowiedzialnych za naprawę uszkodzonych tkanek i komórek, a co z tym związane tlenoterapia uśmierza ból i przyspiesza regenerację i gojenie ran i urazów. To wszystko sprawia, że zabiegi w komorze hiperbarycznej stanowią skuteczną i bardzo powszechną metodę rehabilitacji w schorzeniach i po zabiegach ortopedycznych, takich jak:
- Złamania i zwichnięcia
- Bóle i urazy kręgosłupa
- Urazy sportowe
- Operacje ortopedyczne (np. wstawienie endoprotezy)
- Martwica kości
- Osteoporoza i osteochondroza
- Zespół cieśni nadgarstka
- Fibromialgia
Tlenoterapia jako wsparcie rehabilitacji po złamaniach, zwichnięciach i zabiegach ortopedycznych
Czysty tlen wdychany podczas zabiegu tlenoterapii znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonej kości. Dodatkowo zmniejsza ból i obrzęk, a także wpływa na lepsze ukrwienie uszkodzonej tkanki. Stosowanie hiperbarii tlenowej w rehabilitacji po ciężkich urazach i zabiegach kości zmniejsza ryzyko wystąpienia martwicy tkanek, a co z tym związane znacznie rzadziej zachodzi konieczność amputacji kończyny. Warto również dodać, iż niedotlenienie tkanek wpływa na osłabienie kości, a to z kolei może powodować większość podatność na złamania. Wniosek – regularne dotlenianie ciała w komorze hiperbarycznej to również doskonała profilaktyka złamań i zwichnięć.
Tlenoterapia w leczeniu przewlekłego bólu kręgosłupa
Bóle kręgosłupa mogą mieć różne przyczyny: stany zapalne, nadmierne przeciążenia czy degradacja kości. Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej stanowią doskonałą metodę wspierającą leczenie przewlekłego bólu i urazów kręgosłupa. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu hiperbaria tlenowa przynosi szybką ulgęi poprawia jakość życia pacjenta. Stymulacja produkcji komórek macierzystych powoduje natomiast przyspieszoną regenerację uszkodzonych tkanek, co również przyczynia się do znacznej poprawy stanu zdrowia.
Rehabilitacja w urazach sportowych – tlenoterapia jako skuteczna metoda regeneracji sportowców
Osoby żyjące aktywnie i uprawiające sport doceniają tlenoterapię za jej wpływ na organizm. HBOT jest stosowany regularnie przez wielu znanych sportowców. Poprawia wydolność organizmu, przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, zwiększa odporność, minimalizuje ryzyko odwodnienia. Dla zawodowych sportowców tlenoterapia stanowi nieodłączny element treningu. Dzięki działaniu czystego tlenu ryzyko wystąpienia urazu jest dużo mniejsze. Jeśli natomiast dojdzie do przeciążenia czy mechanicznego urazu tkanki, zabiegi tlenoterapii znacznie przyspieszają powrót sportowca do zdrowia i aktywnych treningów.
Tlenoterapia wsparciem w leczeniu martwicy kości
Martwica kości to choroba, która na skutek niedotlenienia tkanek zaburza proces powstawania kości (osteogenezy). Prowadzi to do rozpuszczania kości (osteolizy) i śmierci tkankowej. Tlenoterapia stosowana jest w tym przypadku jako wsparcie antybiotykoterapii, dostarczając osteoklastom (komórkom usuwającym martwą kość) tlen do prawidłowego działania.
Osteoporoza i osteochondroza – leczenie tlenem jako skuteczna metoda rehabilitacji
Osteochondroza to schorzenie kręgosłupa powstałe na skutek uszkodzenia krążków międzykręgowych. Osteoporoza natomiast to choroba powodująca ubytek masy kostnej, osłabienie struktur przestrzennych kości a tym samym zwiększenie ich podatności na urazy i złamania. Zarówno w przypadku leczenia osteochondrozy, jak i osteoporozy tlenoterapia hiperbaryczna wykazuje dużą skuteczność działania. Dotlenienie komórek powoduje zmniejszenie obrzęku tkanek, redukcję stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Po stosunkowo długotrwałej i systematycznej terapii w komorze hiperbarycznej możliwe jest nawet całkowite przywrócenie ruchomości w stawach.
HBOT jako wsparcie rehabilitacji innych schorzeń, nie tylko ortopedycznych
Powyżej przytoczyliśmy tylko kilka przykładów schorzeń i urazów ortopedycznych, do leczenia których wykorzystuje się dobroczynne działanie tlenoterapii hiperbarycznej. Generalnie cały mechanizm oddziaływania na organizm czystego tlenu podanego w podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym jest zawsze taki sam: dotlenienie tkanek i narządów, które stymuluje całe ciało do wytężonej pracy nad poprawą jego stanu. Dlatego hiperbaria tlenowa znajduje zastosowanie w leczeniu nie tylko schorzeń i urazów ortopedycznych. Doskonałe rezultaty obserwuje się również w rehabilitacji po udarach, chorobach nowotworowych, w leczeniu Alzheimera, stwardnienia rozsianego czy po przebyciu COVID-19. Tym zajmiemy się jednak w kolejnych artykułach, do lektury których zapraszamy już teraz.