fbpx

Spraw bliskim chwilę relaksu! Oferujemy vouchery na nasze regenerujące zabiegi. Idealny prezent na każdą okazję.

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Jak stać się zdrowszym i silniejszym, czyli krioterapia i tlenoterapia wsparciem biohackingu

1 listopada, 2022

Człowiek od zawsze chce wszystko ulepszać. To dobrze, bo dzięki takim ambicjom jesteś świadkiem wielu odkryć naukowych i technologicznych, a Twoje życie pod wieloma względami staje się coraz łatwiejsze. Człowiek uwielbia mieć też wszystko pod kontrolą. A to nie już nie zawsze prowadzi ludzkość w dobrym kierunku… Jest jednak trend, o którym chcemy powiedzieć dziś kilka słów. Co prawda polega na kontrolowaniu i ciągłym udoskonalaniu, ale chodzi w nim o kontrolowanie swojego organizmu. Ma to prowadzić do stawania się lepszą wersją siebie i nieustannego poprawiania jakości swojego życia. Mowa o biohackingu. Czym jest biohacking? Jak w trend biohackingu wpisuje się krioterapia? Czy hiperbaria tlenowa „hakuje” organizm ludzki zgodnie z teorią biohackingu? Dowiesz z poniższego artykułu.

Co to jest biohacking?

Nazwaliśmy biohacking trendem. W rzeczywistości jest to filozofia życiowa, którą jej twórca – Dave Asprey definiuje jako naukę i sztukę stawania się super człowiekiem. Jak sama nazwa wskazuje, polega na hakowaniu, czyli modyfikowaniu zdrowia psychicznego i fizycznego przy użyciu dobrodziejstw oferowanych człowiekowi przez naukę, technologię i naturę. Biohaker traktuje swój organizm jak maszynę, którą można dowolnie przeprogramowywać i przede wszystkim ulepszać. Te modyfikacje mają doprowadzać do stawania się zdrowszym i bardziej efektywnym. Brzmi banalnie, a zarazem zachęcająco. No bo kto z nas nie chciałby żyć długo, zdrowo i szczęśliwie? Jak zatem hakować swój umysł i ciało, aby doprowadzić je do ich maksymalnych możliwości? Biohacking wciąż ewoluuje. Nie ma jednoznacznej definicji i nie ma też jednoznacznej recepty na sukces. Jednak w bardzo ogólnym ujęciu, aby polepszyć jakość swojego życia wystarczy, abyś zadbał o swój jadłospis, w niektórych sytuacjach wdrożył odpowiednią suplementację, dbał o ilość i jakość snu, a także o umiejętność odpoczywania (tak, wbrew pozorom to wcale nie taka oczywista umiejętność) i aktywność fizyczną. Ważne jest też, abyś na początku drogi wyznaczył sobie jasno sprecyzowany cel, do którego będziesz dążył. Poznając swój organizm i procesy w nim zachodzące, będziesz w stanie wpływać na poprawę ich przebiegu, a co za tym idzie na wydłużenie swojego życia przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej.

Jak krioterapia wpisuje się w koncepcję biohackingu?

Idealnie. Krioterapia to jedna z uwielbianych przez biohakerów metod. Dlaczego? Celem nadrzędnym biohackingu jest prowadzenie do długowieczności, którą organizm ludzki osiąga dzięki optymalizacji swojej wydajności. Zabiegi krioterapii polegające na narażeniu organizmu na działanie ekstremalnie niskiej temperatury niosą za sobą szereg pozytywnych oddziaływań na nasze ciało i umysł. Poprawiają kondycję skóry, redukują cellulit, przeciwdziałają bólom i obrzękom, przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym i rehabilitację po zabiegach, wpływają na redukcję masy ciała dzięki przyspieszaniu procesów metabolicznych. Na poziomie komórkowym natomiast krioterapia zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, opóźniając tym samym widoczne efekty starzenia skóry, działa na organizm detoksykująco i reguluje gospodarkę hormonalną organizmu. Sesje zimna mają też doskonały wpływ na nasze samopoczucie psychiczne – endorfiny wydzielane podczas zabiegu poprawiają nastrój i redukują stres, zwiększa się libido, umysł jest dostymulowany, łatwiej nam się skupić i pracować na „pełnych obrotach”.

To wszystko sprawia, że krioterapia doskonale wpisuje się w jakże pozytywny trend biohackingu. Jest swoistą odnową biologiczną, z której regularne korzystanie uczyni nasze życie zdrowszym i dłuższym.

Zdrowe i długie życie – wspólny cel biohackingu i tlenoterapii

Podobnie jak w przypadku krioterapii, również sesje w komorze hiperbarycznej skutecznie hackują, czyli modyfikują i udoskonalają organizm ludzki. Biohacking ceni wszystko, co pomaga poprawić funkcjonowanie ludzkiego ciała i umysłu przyczyniając się tym samym do wydłużenia życia i poprawy jego jakości. Czy już rozumiesz jak w trend biohackingu wpisuje się tlenoterapia? Wdychany podczas sesji hiperbarycznej czysty tlen stymuluje do maksymalnej pracy wszystkie komórki w organizmie. Dzięki temu uruchamiają się procesy naprawcze, przyspiesza metabolizm, a dotlenienie mózgu powoduje zwiększenie koncentracji i polepszenie pamięci. Oprócz tego tlenoterapia znana jako skuteczna odnowa biologiczna poprawia kondycję fizyczną i wydolność, ułatwia regenerację po wysiłku oraz działa na organizm detoksykująco. Zabiegi hiperbarii tlenowej mają bardzo szerokie spektrum oddziaływań na ludzkie ciało i umysł. Każde z tych oddziaływań ma jednak ten sam cel – redukcję dysfunkcji i stymulowanie organizmu do pracy na najwyższych obrotach. A cel ten idealnie pokrywa się z teorią biohackingu. 

Biohacking – czyli każdy może żyć dłużej i czuć się lepiej

Każdy trend kreujący taki czy inny tryb życia, sposób postępowania i myślenia zawsze znajduje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W przypadku biohackingu trudno nam doszukiwać się jego wad. Bo co złego może być w zmianie na lepsze swoich codziennych nawyków, dbaniu o swoje ciało i umysł i uzyskiwaniu dzięki temu coraz lepszej kondycji psycho-fizycznej? No właśnie, nic! Oczywiście nie namawiamy nikogo do fanatyzmu i stawiania swojego życia „na głowie”. Jednak każde, absolutnie każde nasze działanie, które może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie warte jest wykonania. Jednym z takich działań może być regularne korzystanie z krioterapii oraz komory hiperbarycznej. Obie te aktywności, wpisujące się idealnie w biohacking przyniosą Twojemu organizmowi cały szereg korzyści prowadzących do zdrowego i długiego życia.

crossmenu