Wrażenie zatkanego ucha, coraz gorsze słyszenie rozmówców, problemy ze słuchem w jednym lub rzadziej w obu uszach to objawy choroby zwanej nagłą głuchotą lub nagłym niedoczuciem nerwowo – słuchowym (NNCN). Jak sama nazwa wskazuje pojawia się nagle i powoduje częściowe lub całkowite zaburzenie odbierania bodźców akustycznych. Skąd się bierze nagła głuchota? Jak tlenoterapia pomaga w leczeniu NNCN i innych chorób związanych z zaburzeniami słuchu? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Nagła głuchota – choroba o nieznanym podłożu
Nagła głuchota, zwana też zawałem ucha środkowego jest choroba idiopatyczną, czyli taką której podłoże nie jest do końca znane. Wyniki długoletnich badań nad nagłą utratą słuchu pozwalają wymienić kilka możliwych przyczyn jej wystąpienia, takich jak:
- uraz mechaniczny lub akustyczny
- infekcje wirusowe ucha wewnętrznego
- zaburzenia mikrokrążenia w uchu wewnętrznym
- zaburzenia autoimmunologiczne
- guz kąta mostowo – móżdżkowego
- starzenie się narządu słuchu
- nadciśnienie tętnicze
- stosowanie leków ototoksycznych
- choroba Méniere’a
O ile przyczyny choroby wciąż nie są do końca znane, o tyle znane są metody skutecznego leczenia nagłej głuchoty. Jedną z najczęściej stosowanych form terapii w leczeniu NNCN jest tlenoterapia hiperbaryczna.
Tlenoterapia hiperbaryczna – dlaczego skutecznie leczy NNCN?
Podstawową zaletą tlenoterapii jest dotlenienie wszystkich tkanek, komórek i płynów ustrojowych w organizmie. Nagła utrata słuchu natomiast nieodłącznie związana jest z niedotlenieniem tkanek i związanymi z tym zaburzeniami krążenia w uchu wewnętrznym. Hiperbaria tlenowa polegająca na wdychaniu niemal czystego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego powoduje wzrost natlenienia ślimaka (w trakcie sesji nawet o 460%!) i znaczną poprawę krążenia w naczyniach krwionośnych ucha wewnętrznego. W związku z tym w uchu zachodzi szereg zmian, które prowadzą do bardzo szybkiej regeneracji uszkodzonego narządu słuchu. Wymienić należy:
- wzrost ciśnienia parcjalnego (inaczej cząsteczkowego) tlenu w uchu wewnętrznym
- pobudzenie mikrokrążenia komórek czuciowych w uchu środkowym
- poprawa właściwości reologicznych (lepko – sprężyste) ucha wewnętrznego
- dotlenienie płynów ustrojowych ucha wewnętrznego
- powrót do pełnej sprawności ektofizjologicznej ślimaka
- przywrócenie potencjału czynnościowego nerwu przedsionkowo – ślimakowego odpowiadającego za przekazywanie informacji słuchowych do mózgu
Leczenie nagłej głuchoty idiopatycznej czystym tlenem – kiedy i dla kogo jest najbardziej skuteczne?
W Polsce i za granicą od lat trwają badania nad skutecznością leczenia NNCN tlenem hiperbarycznym. Wniosek jest jeden: tlenoterapia hiperbaryczna to jedna najskuteczniejszych metod leczenia nagłej głuchoty, a podjęta odpowiednio szybko jest w stanie przywrócić pacjenta do całkowitego zdrowia. Ważne jest jednak, aby regularnym sesjom w komorze hiperbarycznej poddać się jak najszybciej po zaobserwowaniu objawów. Komórki słuchowe (zwane też rzęsatymi) pacjenta dotkniętego nagłą głuchotą puchną, po czym tracą swoje właściwości. Gdy terapia zostanie podjęta szybko, funkcjonalność komórek zostaje przywrócona. Jednak, gdy opuchlizna utrzymuje się długo (powyżej roku), komórki ulegają nieodwracalnej degradacji. Dlatego na zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej kierowani są pacjenci, u których nie minęły 3 miesiące od wystąpienia objawów. Najlepsze efekty leczenia w komorze hiperbarycznej obserwowane są jednak w okresie do 2 tygodni od początku choroby. Wówczas istnieje bardzo duża szansa na całkowite wyleczenie. Leczenie nagłej głuchoty tlenem hiperbarycznym przynosi najlepsze efekty u osób przed 50.rokiem życia, u których wystąpił średni lub głęboki niedosłuch. Liczbę zabiegów ustala się indywidualnie. Czasem wystarczy seria 10 sesji, a czasem potrzebne są nawet 3 serie, po 10 zabiegów każda.
Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu nagłej głuchoty została udowodniona przez liczne badania naukowe. Ta nieinwazyjna i bezbolesna metoda podjęta odpowiednio szybko daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Pamiętaj o tym, jeśli kiedykolwiek zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy związane z zaburzeniami słuchu!