fbpx

Spraw bliskim chwilę relaksu! Oferujemy vouchery na nasze regenerujące zabiegi. Idealny prezent na każdą okazję.

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Tlenoterapia hiperbaryczna jako skuteczna metoda rehabilitacji ozdrowieńców po COVID-19

8 września, 2022

COVID-19 z powodzeniem można nazwać najpopularniejszą chorobą ostatnich lat. Dużo mówi się o profilaktyce i szczepieniach, a znacznie mniej o metodach radzenia sobie z powikłaniami pocovidowymi, które bywają znacznie poważniejsze niż sama choroba. Więcej o zespole pocovidowym oraz o HBOT, czyli tlenoterapii hiperbarycznej jako bardzo skutecznym sposobie rehabilitacji ozdrowieńców dowiesz się z poniższego artykułu.

Zespół pocovidowy – dlaczego się pojawia i jakie są jego objawy?

Wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę koronawirusową dostaje się do organizmu drogą kropelkową. Zakażenie wirusem ma bardzo indywidualny przebieg: część osób choruje bezobjawowo, a u około 80% pacjentów obserwuje się objawy przypominające łagodne przeziębienie. Pozostaje jednak spora grupa pacjentów, u których przebieg COVID-19 jest ciężki i wymaga hospitalizacji. W ostatecznych przypadkach choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Koronawirus atakuje głównie układ oddechowy chorego, czego częstym następstwem jest ostre zapalenie płuc. Niedotlenienie krwi spowodowane wirusem SARS-Co-2 prowadzi z kolei do przeciążenia organów, dlatego u wielu chorych obserwuje się osłabienie pracy serca, nerek i wątroby, a także zaburzenia pracy układu nerwowego. Na płucach powstają tzw. blizny, które jeszcze długo po chorobie powodują problemy z oddychaniem. Statystycznie co dziesiąty ozdrowieniec cierpi na tzw. zespół pocovidowy, czyli dolegliwości będące powikłaniami po przebytej chorobie. Do najczęstszych powikłań po COVID-19 zaliczamy:

  • trudności z oddychaniem, „zadyszki”, bóle w klatce piersiowej
  • problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie, czyli tzw. mgła covidowa
  • chroniczne zmęczenie 
  • problemy ze snem
  • bóle mięśni i stawów
  • nawracające gorączki
  • osłabienie lub utrata węchu i/lub smaku

Dotlenienie organizmu jako podstawa rehabilitacji w zespole pocovidowym

Wielu pacjentów uważa, że sam przebieg COVID-19 nie jest tak nieprzyjemny, jak późniejsze powikłania, które uniemożliwiają szybkie wejście na normalne obroty i mocno utrudniają codzienne sprawne funkcjonowanie. Koronawirus zaburza saturację krwi, czyli poziom wysycenia krwi tlenem. Prawidłowa saturacja krwi u zdrowego człowieka powinna wynosić 92 – 96%. Niższa może powodować uszkodzenie narządów na skutek niedotlenienia. Dlatego podstawową terapią, jaką stosują lekarze przywracający do zdrowia pacjentów po COVID-10 jest dotlenienie organizmu. W przypadkach bardzo trudnych stosowane są w tym celu respiratory. Jednak doskonałą metodą dostarczenia krwi, narządom i tkankom odpowiedniej ilości tlenu jest również komora hiperbaryczna. Badania przeprowadzane w mieście Wuhan, gdzie prawdopodobnie epidemia miała swój początek, oraz w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii udowodniły, że sesje tlenoterapii hiperbarycznej znacznie przyspieszają rehabilitację po przebyciu COVID-19.

Tlenoterapia hiperbaryczna i jej wpływ na organizm po przebyciu COVID-19

Tlenoterapia hiperbaryczna to dostarczenie organizmowi tlenu w stężeniu zbliżonym do 100% w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Warunki panujące w komorze hiperbarycznej powodują, że tlen rozprowadzany jest nawet po takich tkankach, narządach i płynach ustrojowych ciała, których nie dotleniamy podczas zwykłego codziennego oddychania. Dzięki temu natychmiast poprawia się saturacja krwi, co daje organizmowi siłę do uruchomienia uśpionych procesów naprawczych i regeneracyjnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, likwidując bóle mięśni i stawów, oraz dostarcza tlen do narządów wewnętrznych, co usprawnia ich regenerację i przywraca prawidłowe funkcjonowanie. Tlen hiperbaryczny dotlenia mózg, dzięki temu pacjentom łatwiej jest powrócić do dawnej sprawności intelektualnej. Znikają problemy z snem, a układ nerwowy wraca do równowagi. Tlenoterapia stymuluje również organizm do zwiększonej produkcji komórek macierzystych, czyli tych najbardziej pierwotnych i plastycznych komórek w ciele człowieka. Komórki macierzyste potrafią przekształcać się w dowolne komórki innych tkanek i wspomagać odbudowę uszkodzonych miejsc w ciele, np. blizn w płucach, które jeszcze długo po chorobie utrudniają oddychanie. 

Wsparcie terapii ozdrowieńców w komorze hiperbarycznej w SI Strefa Regeneracji

HBOT to niezaprzeczalnie jedna z najskuteczniejszych metod rehabilitacji pomagająca przywrócić pacjentów po przebytej chorobie koronawirusowej do normalnego funkcjonowania. Jeśli zmagasz się ze skutkami COVID-19, które nie pozwalają Ci wrócić do stanu sprzed choroby, terapia tlenem na pewno pomoże Ci uporać z zespołem pokovidowym. Zapraszamy do gabinetu SI Strefa Regeneracji w Szczecinie. Dysponujemy nowoczesną komorą hiperbaryczną miękką, w której sesja tlenoterapii odbywa się w pozycji leżącej lub siedzącej, a nad prawidłowym jej przebiegiem czuwa specjalista. Przed sesją wspólnie omawiamy jej przebieg, ustalamy liczbę zabiegów składających się na pełną terapię oraz odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania. Jesteśmy pewni skuteczności HBOT w rehabilitacji ozdrowieńców, dlatego jeśli zmagasz się z uciążliwymi skutkami przybycia COVID-19 zapisz się do nas już dziś i wróć do pełni sił. 

crossmenu