COVID-19 z powodzeniem można nazwać najpopularniejszą chorobą ostatnich lat. Dużo mówi się o profilaktyce i szczepieniach, a znacznie mniej o metodach radzenia sobie z powikłaniami pocovidowymi, które bywają znacznie poważniejsze niż sama choroba. Więcej o zespole pocovidowym oraz o HBOT, czyli tlenoterapii hiperbarycznej jako bardzo skutecznym sposobie rehabilitacji ozdrowieńców dowiesz się z poniższego artykułu.
Zespół pocovidowy – dlaczego się pojawia i jakie są jego objawy?
Wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę koronawirusową dostaje się do organizmu drogą kropelkową. Zakażenie wirusem ma bardzo indywidualny przebieg: część osób choruje bezobjawowo, a u około 80% pacjentów obserwuje się objawy przypominające łagodne przeziębienie. Pozostaje jednak spora grupa pacjentów, u których przebieg COVID-19 jest ciężki i wymaga hospitalizacji. W ostatecznych przypadkach choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Koronawirus atakuje głównie układ oddechowy chorego, czego częstym następstwem jest ostre zapalenie płuc. Niedotlenienie krwi spowodowane wirusem SARS-Co-2 prowadzi z kolei do przeciążenia organów, dlatego u wielu chorych obserwuje się osłabienie pracy serca, nerek i wątroby, a także zaburzenia pracy układu nerwowego. Na płucach powstają tzw. blizny, które jeszcze długo po chorobie powodują problemy z oddychaniem. Statystycznie co dziesiąty ozdrowieniec cierpi na tzw. zespół pocovidowy, czyli dolegliwości będące powikłaniami po przebytej chorobie. Do najczęstszych powikłań po COVID-19 zaliczamy:
- trudności z oddychaniem, „zadyszki”, bóle w klatce piersiowej
- problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie, czyli tzw. mgła covidowa
- chroniczne zmęczenie
- problemy ze snem
- bóle mięśni i stawów
- nawracające gorączki
- osłabienie lub utrata węchu i/lub smaku
Dotlenienie organizmu jako podstawa rehabilitacji w zespole pocovidowym
Wielu pacjentów uważa, że sam przebieg COVID-19 nie jest tak nieprzyjemny, jak późniejsze powikłania, które uniemożliwiają szybkie wejście na normalne obroty i mocno utrudniają codzienne sprawne funkcjonowanie. Koronawirus zaburza saturację krwi, czyli poziom wysycenia krwi tlenem. Prawidłowa saturacja krwi u zdrowego człowieka powinna wynosić 92 – 96%. Niższa może powodować uszkodzenie narządów na skutek niedotlenienia. Dlatego podstawową terapią, jaką stosują lekarze przywracający do zdrowia pacjentów po COVID-10 jest dotlenienie organizmu. W przypadkach bardzo trudnych stosowane są w tym celu respiratory. Jednak doskonałą metodą dostarczenia krwi, narządom i tkankom odpowiedniej ilości tlenu jest również komora hiperbaryczna. Badania przeprowadzane w mieście Wuhan, gdzie prawdopodobnie epidemia miała swój początek, oraz w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii udowodniły, że sesje tlenoterapii hiperbarycznej znacznie przyspieszają rehabilitację po przebyciu COVID-19.
Tlenoterapia hiperbaryczna i jej wpływ na organizm po przebyciu COVID-19
Tlenoterapia hiperbaryczna to dostarczenie organizmowi tlenu w stężeniu zbliżonym do 100% w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Warunki panujące w komorze hiperbarycznej powodują, że tlen rozprowadzany jest nawet po takich tkankach, narządach i płynach ustrojowych ciała, których nie dotleniamy podczas zwykłego codziennego oddychania. Dzięki temu natychmiast poprawia się saturacja krwi, co daje organizmowi siłę do uruchomienia uśpionych procesów naprawczych i regeneracyjnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, likwidując bóle mięśni i stawów, oraz dostarcza tlen do narządów wewnętrznych, co usprawnia ich regenerację i przywraca prawidłowe funkcjonowanie. Tlen hiperbaryczny dotlenia mózg, dzięki temu pacjentom łatwiej jest powrócić do dawnej sprawności intelektualnej. Znikają problemy z snem, a układ nerwowy wraca do równowagi. Tlenoterapia stymuluje również organizm do zwiększonej produkcji komórek macierzystych, czyli tych najbardziej pierwotnych i plastycznych komórek w ciele człowieka. Komórki macierzyste potrafią przekształcać się w dowolne komórki innych tkanek i wspomagać odbudowę uszkodzonych miejsc w ciele, np. blizn w płucach, które jeszcze długo po chorobie utrudniają oddychanie.
Wsparcie terapii ozdrowieńców w komorze hiperbarycznej w SI Strefa Regeneracji
HBOT to niezaprzeczalnie jedna z najskuteczniejszych metod rehabilitacji pomagająca przywrócić pacjentów po przebytej chorobie koronawirusowej do normalnego funkcjonowania. Jeśli zmagasz się ze skutkami COVID-19, które nie pozwalają Ci wrócić do stanu sprzed choroby, terapia tlenem na pewno pomoże Ci uporać z zespołem pokovidowym. Zapraszamy do gabinetu SI Strefa Regeneracji w Szczecinie. Dysponujemy nowoczesną komorą hiperbaryczną miękką, w której sesja tlenoterapii odbywa się w pozycji leżącej lub siedzącej, a nad prawidłowym jej przebiegiem czuwa specjalista. Przed sesją wspólnie omawiamy jej przebieg, ustalamy liczbę zabiegów składających się na pełną terapię oraz odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania. Jesteśmy pewni skuteczności HBOT w rehabilitacji ozdrowieńców, dlatego jeśli zmagasz się z uciążliwymi skutkami przybycia COVID-19 zapisz się do nas już dziś i wróć do pełni sił.