Zabiegi w komorze hiperbarycznej niosą za sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia. Dotlenione ciało i umysł działają sprawniej, rozpiera nas energia, a choroby trzymają się od nas z daleka. Jednak tlenoterapia to nie tylko zabieg regenerujący i polepszający samopoczucie osób zdrowych. HBOT z powodzeniem wykorzystuje wiele gałęzi medycyny jako wsparcie terapii leczenia konkretnych schorzeń. Jednym z nich jest autyzm. Z poniższego artykułu dowiesz się jak współczesna medycyna wykorzystuje tlenoterapię hiperbaryczną do leczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD).
Czym jest autyzm?
Autyzm to zespół zaburzeń neurorozwojowych związanych z nieprawidłową pracą mózgu, wynikającą z jego niedotlenienia. Pojawia się u dzieci przed ukończeniem 3 roku życia i jest nieuleczalny. Osoby chore na autyzm wykazują trudności w nawiązywaniu relacji, w komunikowaniu się, w wyrażaniu uczuć i emocji, zaburzona jest u nich integracja wrażeń zmysłowych. Zachowanie dzieci autystycznych często postrzegane jest jako „dziwne”, gdyż osoby takie sprawiają wrażenie jakby żyły w swoim zamkniętym świecie. Bywa, że nie mówią, nie słyszą i nie wykonują poleceń, nie bawią się z rówieśnikami. Stopień nasilenia objawów jest bardzo zróżnicowany. U niektórych dzieci zaburzenia są bardzo głębokie, podczas gdy inne mogą prowadzić niemal normalne życie. Często spotykamy się też z określeniem „spektrum zaburzeń autystycznych”.
Czy autyzm można wyleczyć?
Według najnowszych danych autyzm dotyka 30 na 10 000 osób i wciąż nie do końca znana jest jego przyczyna. Wymieniane są czynniki środowiskowe, niektóre leki przyjmowane przez matkę (np. zawierające kwas walproinowy, czy leki przeciwdepresyjne), oraz mutacje genetyczne, które odpowiadają za 15-20% przypadków autyzmu. Jest to zaburzenie nieuleczalne, jednak odpowiednia terapia może znacznie poprawić komfort życia chorego i pozwolić mu funkcjonować w społeczeństwie niemal normalnie. Ponieważ zaburzenia autystyczne wynikają najczęściej z niedotlenienia mózgu, jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych wspierających leczenie ASD jest tlenoterapia hiperbaryczna.
Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie autyzmu?
W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się największy odsetek chorych na autyzm. I tam właśnie prowadzone są liczne badania potwierdzające skuteczność HBOT w terapii autyzmu. Okazuje się, że oddychanie czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego podczas zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej powoduje:
- natychmiastowe dotlenienie i ukrwienie mózgu,
- stymuluje proces angiogenezy (tworzenie naczyń włosowatych)
- stymuluje proces neurogenezy (tworzenie komórek nerwowych)
- przyspiesza namnażanie komórek macierzystych
- wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
- przyspiesza regenerację jelit
Powyższe efekty hiperbarii tlenowej w połączeniu z terapią logopedyczną, psychologiczną oraz prawidłową rehabilitacją mogą w znacznym stopniu polepszyć funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami autystycznymi.
Główne korzyści, czyli dlaczego warto stosować zabiegi w komorze hiperbarycznej w terapii autyzmu
Szczegółowy mechanizm oddziaływania na organizm ludzki tlenu wdychanego w komorze hiperbarycznej opisaliśmy w innym artykule, do którego oczywiście odsyłamy – Wszystko o tlenoterapii hiperbarycznej. W tym miejscu jednak chcemy skupić się na terapii osób cierpiących na autyzm i korzyściach jakie właśnie im przynosi systematyczna tlenoterapia hiperbaryczna. Do tych najczęściej wymienianych zalicza się:
- lepsza koncentracja, uwaga i nawiązywanie kontaktu wzrokowego
- większa uważność objawiająca się słuchaniem i wykonywaniem poleceń
- lepszy sen
- poprawa funkcji motorycznych i językowych
- zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego
- zwiększenie skuteczności pozostałych terapii (logopedia, rehabilitacja)
- zmniejszenie drażliwości, wycofania, „zamknięcia”
- zwiększona odporność organizmu na infekcje
- ogólna poprawa nastroju i jakości życia
Warto dodać, że zabiegi tlenoterapii są nieinwazyjne i praktycznie pozbawione skutków ubocznych. W naszym gabinecie SI Strefa Regeneracji w Szczecinie o komfort dziecka podczas całej sesji dba wykwalifikowany personel, który zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i czuwa nad prawidłowym przebiegiem zabiegu. W SI Strefa Regeneracji dysponujemy nowoczesną komorą łagodną, zwaną również komorą miękką. Jest to jednoosobowa komora, w której mały pacjent może siedzieć lub leżeć. Dbamy o przyjazną, relaksującą atmosferę, która jest niezwykle ważna dla pacjentów z zaburzeniami autystycznymi. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy i opowiemy o szczegółowym przebiegu zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej w Si Strefa Regeneracji.