Zastanawiasz się czasem dzięki czemu funkcjonuje Twoje ciało? Jak to się dzieje, że myślisz i się poruszasz? To dzięki energii, którą dostarczasz komórkom jedząc. Węglowodany, białka i tłuszcze to źródło kilokalorii (kcal) potrzebnych do sprawnego funkcjonowania maszyny jaką jest ludzki organizm. Maszynę tę napędzają nieustannie zachodzące reakcje, które znasz pod nazwą metabolizmu lub przemiany materii. Są one niezbędne do utrzymania funkcji życiowych. Dlatego żeby żyć musimy jeść. Człowiek ma jednak taką naturę, że zawsze chce więcej i poszukuje dodatkowych źródeł energii. Jednym z nich może być światło czerwone, które docierając głęboko pod skórę trafia do mitochondriów komórkowych odżywiając je i dając tym samym „extra energię”. Lepiej odżywione komórki to lepiej funkcjonujący organizm. Liczne badania dowodzą, że energia pochodząca z lamp RLT może być spożytkowana zarówno do leczenia wielu schorzeń wewnątrzustrojowych, jak również urazów i problemów skórnych. I o tych drugich chcemy dziś powiedzieć więcej. Zapraszamy.
Jak światło czerwone działa na skórę?
Światło czerwone dzięki długości fal wnika głęboko pod skórę (do 5mm) i dociera do skóry właściwej. Odżywia mitochondria i daje im energię do działania. Dzięki temu przyspiesza krążenie krwi, a komórki skóry szybciej się dzielą i regenerują. Pod skórą zaczyna dziać się naprawdę dużo! A co to oznacza w praktyce? To, że przyspiesza produkcja kolagenu i elastyny. Tempa nabierają też procesy naprawcze zachodzące w skórze. Czerwone światło zabija również bakterie będące przyczyną niektórych chorób skóry, np. trądziku oraz powoduje rozkład melaniny. Dlatego terapia czerwonym światłem jest z powodzeniem wykorzystywana do radzenia sobie takimi problemami skórnymi jak:
- zmarszczki i utrata jędrności skóry
- trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, stany zapalne mieszka włosowego
- cellulit i rozstępy
- blizny
- zaburzenia pigmentacji skóry, przebarwienia, bielactwo
- opryszczka
- łuszczyca
- oparzenia
- stany zapalne skóry
Szybkie gojenie ran dzięki terapii czerwonym światłem
Fotobiomodulacja, zwana też laseroterapią niskoenergetyczną lub zimną laseroterapią znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w dermatologii i radzeniu sobie z estetycznymi zmianami na skórze. Czerwone światło aktywuje białko TGF-beta 1, które wpływa na komórki odpowiedzialne za szybki i prawidłowy proces regeneracji tkanek. Ma to ogromne znaczenie w przypadku gojenia ran. Badania dowiodły, że rana poddawana działaniu czerwonego światła wygoiła się całkowicie w ciągu 42 dni, podczas gdy samodzielny proces gojenia trwał ponad 2 miesiące. Dodatkowo fale światła czerwonego zmniejszają stany zapalne i redukują towarzyszący uszkodzeniom skóry ból. Dlatego fotobiomodulacja znajduje zastosowanie w leczeniu zarówno skaleczeń i ran powstałych mechanicznie, jak i odczynów popromiennych powstałych na skutek radioterapii.
Zdrowe i gęste włosy, czyli jak fotobiomodulacja zapobiega łysieniu
Wypadanie włosów jest konsekwencją ich osłabienia na skutek choroby mieszków włosowych. Przyczyn może być wiele – od uwarunkowań genetycznych, przez przebyte choroby i przyjmowane leki, po stres, który uznaje się za najczęstszą przyczynę łysienia. Oczywiście warto jest tę przyczynę poznać. Jednak nie zawsze można ją wyeliminować. Można jednak pomóc swoim włosom stosując terapię czerwonym światłem. Pobudzone mikrokrążenie i zwiększona synteza kolagenu stymulują włosy do wzrostu i poprawia ich kondycję. Jest to skuteczna metoda nie tylko regeneracji włosów, ale też zapobiegania ich dalszemu wypadaniu. Działa w przypadku łysienia androgenowego, plackowatego, utraty włosów spowodowanej słabym krążeniem w skórze głowy, niedoborami witamin czy złym odżywianiem. Dzięki tak szerokiemu oddziaływaniu trychologia wykorzystuje fotobiomodulację nie tylko do leczenia problemu wypadania włosów, ale też walki z chorobami skóry głowy, takimi jak łuszczyca, łojotok czy łupież.
Włosy po zastosowaniu terapii czerwonym światłem odzyskują doskonałą kondycję, rosną zdrowe, silne i pełne blasku. Dlatego warto zastanowić się nad profilaktycznym używaniem lampy RLT jako metody codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Bezbolesna i bezinwazyjna terapia czerwonym światłem jako doskonały sposób odżywiania organizmu
Miało być „w pigułce”, ale nie da się mówić krótko o czymś, co jest skuteczne w tak wielu dziedzinach. Co prawda mechanizm działania światła czerwonego jest bardzo prosty, ale właśnie w tej prostocie tkwi siła. Dlatego warto odżywianie komórek czerwonym światłem włączyć do swojego jadłospisu i jak najczęściej korzystać z tej bezinwazyjnej i bezbolesnej metody w celu polepszenia kondycji swojego ciała i ducha.