Lato, a z latem wysokie temperatury, potrzeba odnalezienia cienia i schłodzenia, a jak schłodzenie to krioterapia? Tylko czy terapia zimnem to tylko ochłoda dla ciała? Chociaż wielu ludzi korzysta z krioterapii latem, by się orzeźwić, jej korzyści sięgają znacznie dalej, oferując wsparcie zdrowotne przez cały rok.
- Czym jest krioterapia?
- Jakie zastosowanie ma krioterapia w medycynie?
- Jak krioterapia wspiera sportowców?
- Jak krioterapia jest wykorzystywana w kosmetyce?
- Jaki wpływ ma krioterapia na umysł?
- Jakie są przeciwwskazania do korzystania z krioterapii?
- Jak przebiega zabieg krioterapii w SI Strefa Regeneracji?
Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Czym jest krioterapia?
Krioterapia jest to zabieg polegający na krótkotrwałym wystawieniu ciała na działanie ekstremalnie niskich temperatur, zazwyczaj w zakresie od -110°C do nawet -190°C, przez okres do 3 minut. Może być stosowana na całe ciało w specjalnych komorach kriogenicznych bądź miejscowo na określone partie ciała. Krioterapia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach tj. medycyna, sport czy kosmetologia.
Jakie zastosowanie ma krioterapia w medycynie?
Krioterapia jest wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń narządu ruchu, takich jak zesztywniające zapalenie kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, fibromialgia oraz stwardnienie rozsiane. Wspólnym mianownikiem wyżej wymienionych chorób są objawy, które im towarzyszą, takie jak ból, dyskomfort, ograniczenie ruchomości, stany zapalne, a niekiedy także obrzęki. Skuteczność krioterapii opiera się na łagodzeniu bądź także niwelowaniu tych objawów.
Działanie przeciwbólowe
Bardzo niskie temperatury wpływają na układ nerwowy poprzez czynnościowe wyłączenie receptorów czuciowych i co za tym idzie spowolnienie przewodzenia bodźców bólowych.
Działanie przeciwzapalne
Krioterapia wpływa na zmniejszenie wydzielania substancji powodujących stany zapalne. Zmniejszenie wskaźników zapalnych obserwuje się zarówno u chorych jak i zdrowych osób poddających się zabiegowi krioterapii.
Działanie przeciwobrzękowe
Działanie przeciwobrzękowe krioterapii ogólnoustrojowej związane jest z przekrwieniem tętniczym w okolicy obrzęków z równoczesnym zwiększeniem filtracji włośniczkowej, poprawą drożności naczyń chłonnych oraz zwiększeniem przepływu chłonki w naczyniach limfatycznych.
Jak krioterapia wspiera sportowców?
Krioterapia jest cenioną metodą w medycynie sportowej i bardzo przydatną w procesie odnowy biologicznej. Przeciwdziała powstawaniu negatywnych skutków przeciążeń treningowych, wspomaga leczenie urazów sportowych i przygotowuje organizm do większych obciążeń. Dzieje się tak zarówno na drodze reakcji miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Sprzyja to osiąganiu lepszych wyników sportowych, umożliwiając realizację pełnych cyklów treningowych.
Poprawa wydolności fizycznej
Krioterapia wpływa na zwiększenie stężenia adrenaliny. Pod jej wpływem wzrasta tętno i wzmaga się przepływ krwi, co sprzyja lepszemu zaopatrzeniu mięśni w energię i tlen, a to w konsekwencji zwiększa wydolność fizyczną sportowca. Adrenalina ma także działanie przeciwbólowe.
Poprawa skupienia i koncentracji
Na skutek działania niskich temperatur wydzielana zostaje także noradrenalina. Jej obecność zwiększa koncentrację i pobudzenie, co może być korzystne dla percepcji i zdolności do skupienia uwagi. W sportach zespołowych, takich jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka, skupienie i koncentracja pomagają zawodnikom podejmować szybkie i trafne decyzje strategiczne, co jest kluczowe dla sukcesu drużyny.
Regeneracja po treningu
Niska temperatura usprawnia krążenie krwi, które z kolei przyspiesza dostarczanie składników odżywczych i tlenu do tkanek m.in. mięśni. Odżywione i dotlenione tkanki regenerują się znacznie szybciej oraz rzadziej ulegają urazą.
Jak krioterapia jest wykorzystywana w kosmetyce?
Z punktu widzenia kosmetologii, terapia zimnem spowalnia procesy starzenia się skóry, poprawia jej stan i koloryt, reguluje przemianę materii, pomagając w walce z nadwagą i otyłością, oraz korzystnie wpływa na włosy i paznokcie.
Redukcja wagi
Ekstremalne zimno powoduje, że organizm stara się utrzymać stałą temperaturę ciała. Aby to osiągnąć, ciało musi zwiększyć tempo metabolizmu, co prowadzi do spalania dodatkowych kalorii zarówno podczas sesji w kriosaunie, jak i przez jakiś czas po jej zakończeniu.
Działanie anti–aging
Ekstremalne zimno może pomagać w redukcji stresu oksydacyjnego poprzez zwiększenie poziomu przeciwutleniaczy w organizmie, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony komórek przed uszkodzeniem i starzeniem się. Dodatkowym efektem krioterapii jest stymulacja produkcji kolagenu, który zapewnia skórze elastyczność i jędrność.
Porost włosów
Ekspozycja na niskie temperatury może poprawić krążenie krwi w skórze głowy. Lepsze ukrwienie może dostarczyć więcej składników odżywczych i tlenu do mieszków włosowych, co wspomaga ich wzrost.
Jaki wpływ ma krioterapia na umysł?
Wymieniając pozytywne aspekty wpływu niskich temperatur na zdrowie nie należy zapomnieć o jej znaczeniu dla naszego umysłu. Krioterapia stymuluje naturalne mechanizmy obronne organizmu, zwiększając aktywność enzymów antyoksydacyjnych, co przekłada się na poprawę nastroju. Stąd coraz więcej badań dotyczących pozytywnego wpływu krioterapii w leczeniu depresji czy stanów lękowych. Poza obniżeniem stresu oksydacyjnego w trakcie zabiegu w organizmie wydzielają się tak zwane „hormony szczęścia“ czyli endorfiny, które również wpływają pozytywnie na samopoczucie.
Zatem… krioterapia to nie tylko sposób na schłodzenie ciała, ale prawdziwa rewolucja w dbaniu zarówno o ciało jak i duszę! Dzięki szerokiemu spektrum działań, krioterapia wspierania nasze zdrowie przez cały rok… nie tylko latem!
Jakie są przeciwwskazania do korzystania z krioterapii?
Krioterapia jak każdy inny zabieg posiada pewne przeciwwskazania, całe szczęście jest ich niewiele, a są nimi:
- Choroby nowotworowe
- Przebyty zawał i inne choroby serca
- Nadwrażliwość na zimno i odmrożenia
- Nadczynność tarczycy
- Niewydolność krążeniowa
- Uszkodzenie i zmiany ropne na skórze
- Anemia
- Schorzenia nerek i pęcherza moczowego
- Ciąża
Jak przebiega zabieg krioterapii w SI Strefa Regeneracji?
W gabinecie SI Strefa Regeneracji nasz wykwalifikowany personel zadba o Twój komfort na każdym etapie wizyty. Sesję krioterapii rozpoczniemy od omówienia zabiegu oraz przeprowadzenia wywiadu w celu wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań. Po dokonaniu formalności, zaprosimy Cię do kabiny. Do komory wchodzisz w stroju kąpielowym lub bieliźnie, bez biżuterii, zegarka i innych akcesoriów. Nasz profesjonalny zespół zadba o resztę!
Sesja trwa standardowo 3 minuty. Zastanawiasz się dlaczego tak krótko??? Musisz zatem wiedzieć, że ludzki organizm może skutecznie zarządzać ekstremalnym zimnem przez krótki czas. Przekroczenie 3 minut nie zwiększa znacząco korzyści, a jedynie zwiększa ryzyko poważnych skutków ubocznych takich jak odmrożenia czy hipotermia. To właśnie dlatego sesje krioterapii są ograniczone do 3 minut, aby zapewnić maksymalne korzyści zdrowotne przy minimalnym ryzyku dla użytkowników.
Przyjdź i poczuj na własnej skórze niesamowite korzyści zdrowotne płynące z krioterapii!
Twoje ciało Ci za to podziękuje! Odwiedź nas stacjonarnie przy ulicy Janusza Kusocińskiego 4 w Szczecinie lub zadzwoń +48 798 374 000.