fbpx

Podaruj bliskim chwile relaksu! Wybierz voucher na nasze rewitalizujące zabiegi – doskonały prezent dla wyjątkowej osoby Kup teraz!

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

3 typy komór hiperbarycznych – poznaj różnicę i wybierz odpowiednią komorę dla potrzeb swojego organizmu

2 lipca, 2022

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg leczniczy zyskujący w naszym kraju coraz większą popularność. Zalety terapii czystym tlenem doceniane są zarówno przez lekarzy, sportowców, jak i osoby chcące po prostu zregenerować i pobudzić do pracy swój organizm. 

Nas codziennie zachwycają efekty, jakie obserwujemy u naszych pacjentów korzystających z tlenoterapii hiperbarycznej. Zanim jednak Ty zdecydujesz się sprawdzić na własnej skórze, jak fantastycznie Twoje ciało i umysł zareagują na zaporową dawkę czystego tlenu, dobrze, abyś poznał możliwości i różnice pomiędzy komorami hiperbarycznymi dostępnymi na rynku.

Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna i na co pomaga?

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na podaniu pacjentowi tlenu w stężeniu dużo wyższym niż to, którym oddychamy na co dzień, a to wszystko odbywa się w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. W liczbach wygląda to tak: 93% tlenu („codzienne” powietrze ma go 21%) przy ciśnieniu 1,3 – 6 ATA. Imponująca różnica, prawda? Dlatego imponujące są też efekty tlenoterapii.

Środowisko stworzone w komorze hiperbarycznej powoduje, że tlen rozprowadzany jest po wszystkich tkankach, komórkach i płynach ustrojowych organizmu. Nawet tych, których nie jesteś w stanie dotlenić podczas zwykłego, codziennego oddychania. Co to znaczy w praktyce? Dobrze dotlenione organy, tkanki, krew i osocze pracują maksymalnie intensywnie. Organizm łatwiej broni się przed stanami zapalnymi, lepiej się regeneruje. Więcej o efektach tlenoterapii przeczytasz tutaj.

Pamiętaj jednak, że sprężony tlen to lek! I aby pomagał, a nie szkodził powinien zostać podany w optymalny dla Ciebie sposób. Poznaj zatem 3 podstawowe typy komór hiperbarycznych:

  • Komora hiperbaryczna wielomiejscowa 

Wieloosobowe komory hiperbaryczne spotykane są najczęściej w szpitalach i centrach urazowych. Ich wielkość jest zróżnicowana – niektóre mogą pomieścić 2 – 3 osoby, ale są też komory hiperbaryczne mieszczące jednocześnie kilka do nawet kilkunastu osób. W komorze wielomiejscowej panuje zwykłe „pokojowe” stężenie tlenu. Tlen hiperbaryczny pobierany jest przez uczestników sesji przez maski. Ciśnienie w takiej komorze może sięgać nawet 6 ATA. Komory o takich parametrach stosowane są do terapii tzw. ostrych wskazań leczniczych.  Ponieważ warunki panujące podczas sesji są identyczne dla wszystkich jej uczestników, niemożliwy jest indywidualny dobór długości zabiegu oraz wysokości ciśnienia. 

  • Komora hiperbaryczna jednoosobowa twarda

Komory jednoosobowe tzw. twarde zbudowane są najczęściej z metalu. Mają kształt tuby, w której pacjent może się wygodnie położyć. Warunki panujące w komorze są indywidualnie dostosowane do potrzeb organizmu. Tlen hiperbaryczny może być pobierany za pomocą maski lub z powietrza wewnątrz tuby. W komorze twardej ciśnienie może wynosić od 1,5 do nawet 3,0 ATA.

Zabiegi pod ciśnieniem do 1,5 ATA są absolutnie bezpieczne dla organizmu, nie wywołują skutków ubocznych i mogą być wykonywane bez przypisu i nadzoru lekarza. Ważne jednak, aby wykonywał je wykwalifikowany personel. Wyższe ciśnienie w komorze stosuje się w uzasadnionych przypadkach i tylko ściśle według zaleceń lekarskich. 

  • Komora hiperbaryczna jednoosobowa miękka

Komory hiperbaryczne miękkie, zwane są też komorami łagodnymi. Wyglądem przypominają duży śpiwór, wykonany z elastycznego plastiku lub tworzywa który podczas sesji usztywnia się, gdyż „pompuje” go sprężone powietrze. Komora miękka jest bardzo komfortowa dla pacjenta – sesję tlenoterapii odbywa się w pozycji leżącej lub siedzącej, oddychając sprężonym powietrzem. Parametry sesji dobierane są indywidualnie, gdyż jest to komora jednoosobowa. Nad przebiegiem zabiegu panuje wykwalifikowany personel, z którym pacjent ma kontakt poprzez okno w komorze. 

Komora hiperbaryczna łagodna zawdzięcza swoją nazwę temu, że sprzyja łagodnej terapii tlenowej. Osiąga się w niej ciśnienie na poziomie 1,3 ATA. Jest to poziom ciśnienia wystarczający, aby dotlenić komórki i tkanki w ciele, a zarazem gwarantuje bezpieczny dla organizmu przebieg sesji. Efekty tlenoterapii w komorze miękkiej są równie spektakularne, jak w przypadku komór twardych. Ze względu na nieco niższe ciśnienie panujące w komorze miękkiej, w przypadku leczenia konkretnych schorzeń zaleca się wykonanie większej liczby sesji. Częstotliwość i liczba sesji w przypadku każdego typu komory hiperbarycznej zawsze powinna być ustalana ze specjalistą!

Tlenoterapia hiperbaryczna – który typ komory wybrać?

Już wiesz czym różnią się poszczególne typy komór hiperbarycznych. Komory wieloosobowe, stosowane najczęściej w szpitalach, to urządzenia do zadań specjalnych – używane jedynie pod nadzorem lekarzy wspierają terapie poważnych schorzeń. Sesje w komorach twardych przynoszą spektakularne efekty w leczeniu wielu dolegliwości, jednak ze względu na duże możliwości ciśnieniowe komór należy być bardzo ostrożnym podczas wyboru gabinetu i wybrać taki, który dzięki wykwalifikowanemu personelowi zapewni bezpieczeństwo podczas zabiegu. Komory łagodne, inaczej miękkie, to komfortowe komory z całkowicie bezpiecznymi dla naszego zdrowia parametrami. Zabieg w komorze miękkiej zapewni Ci doskonałe samopoczucie i „rozrusza” Twój organizm.

crossmenu