fbpx

Spraw bliskim chwilę relaksu! Oferujemy vouchery na nasze regenerujące zabiegi. Idealny prezent na każdą okazję.

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Profilaktyka i wsparcie terapii onkologicznej – tlenoterapia jako skuteczna metoda walki z rakiem

16 lipca, 2022

Nowotwory, zwane też rakiem to zaraz po chorobach układu krążenia najczęstsza przyczyna zgonów. Mimo ogromnych postępów, jakie w ostatnich latach poczyniła onkologia, czyli gałąź medycyny zajmująca się leczeniem nowotworów, wciąż co 4-ty pacjent, u którego wykryto raka umiera z jego powodu. Wynika to najczęściej ze zbyt późnej diagnostyki. Bowiem dzięki współczesnej medycynie odpowiednio szybkie podjęcie leczenia może w większości przypadków skutkować całkowitym wyleczeniem tej przewlekłej i bardzo wyniszczającej organizm choroby. 

Skąd biorą się nowotwory?

Czy tlenoterapia pomaga w profilaktyce oraz ich leczeniu?

Jak HBOT wspiera organizm podczas chemioterapii i radioterapii?

O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są nowotwory i skąd się biorą?

Podział komórek dzieje się w organizmie człowieka nieustannie. U zdrowego człowieka powstają nowe komórki, stare – obumarłe są zaś wydalane. Każda komórka ma swoją funkcję i za coś odpowiada. Czasem jednak, na skutek niedotlenienia, złego odżywienia, mutacji lub czynników zewnętrznych praca komórki oraz jej podział zostają zaburzone. Wcześniej zdrowa komórka staje się dla organizmu złośliwa. Cechą złośliwych komórek jest ich intensywny i szybki podział, co prowadzi do powstania guza. Do takiego procesu może dojść w niemal każdej tkance i narządzie ciała. W zależności od budowy i umiejscowienia guza, może on być złośliwy lub łagodny. Łagodne nowotwory zwykle nie są przytwierdzone do tkanek czy narządów, rosną powoli i nie są zagrożeniem życia. Nowotwory złośliwe zaś dzielą się bardzo szybko, tworzą rozbudowane struktury otoczone naczyniami krwionośnymi, które je odżywiają, dzięki czemu powstają nowe komórki nowotworowe wędrujące po całym ciele i dające tzw. przerzuty. Nowotwory złośliwe zwykle nie dają objawów, a są niebezpieczne dla życia. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne – im szybciej wykryty guz, tym szybciej podjęte leczenie hamuje jego wzrost i szansa na wyleczenie jest o wiele większa.  

Tlenoterapia jako profilaktyka nowotworów

Pierwszą rzeczą, o której każdy z nas powinien myśleć jest fakt jak żyć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Oczywiście higieniczny tryb życia, unikanie nałogów, odpowiednia dieta – to wszystko sprzyja zdrowiu. Jednak każdy z nas zapewne słyszał o przypadkach np. sportowców, którzy zapadali na złośliwe nowotwory. Daje to do myślenia, czy zdrowy tryb życia wystarczy, aby uniknąć choroby….  Otóż do prawidłowego podziału komórkowego niezbędny jest tlen. Ten dostarczany z powietrza nie zawsze jest wystarczający (zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz bardziej wątpliwą jakość powietrza, jakim oddychamy), aby wszystkie procesy w ciele przebiegały sprawnie. Czysty tlen dostarczony do organizmu podczas sesji tlenoterapii, dzięki podwyższonemu ciśnieniu rozprowadzany jest po absolutnie wszystkich komórkach i tkankach ciała. Dzięki temu komórki zostają odpowiednio odżywione, a ich podziały przebiegają prawidłowo – zdrowe komórki znają swoją rolę, wadliwe lub obumarłe natychmiast są usuwane. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule o długowieczności, do którego odsyłamy. Tłumaczymy tam jak zabiegi tlenoterapii wpływają na długość telomerów w łańcuchu DNA, a tym samym przyczyniają się do utrzymania naszego ciała w lepszym zdrowiu i kondycji na dłużej. Tu jednak potwierdzamy raz jeszcze, że tlenoterapia stanowi doskonałą profilaktykę chorób nowotworowych.

HBOT to lek na raka?

Badania nad lekiem na raka trwają nieustannie. Niestety jak dotąd takiego nie wynaleziono, chociaż postęp medycyny jest na tyle duży, że sporą większość odpowiednio wcześnie wykrytych nowotworów udaje się wyleczyć. A jaki wpływ na ich leczenie ma tlenoterapia? Dotlenienie komórek sprzyja ich podziałom, a także powstawaniu naczyń krwionośnych, które je odżywiają. Skoro nowotwory to też komórki, można pomyśleć, że dostarczony tlen odżywi również je, przez co rak szybciej będzie się rozwijał. Otóż nie, okazuje się, że nowotwory „nie lubią tlenu”. Najnowsze badania dowodzą, iż proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych), który jest uważany za główną przyczynę wzrostu guza, inaczej przebiega w zdrowych tkankach, a inaczej w nowotworowych. W związku z tym nie stwierdzono negatywnego wpływu HBOT na pacjentów onkologicznych. Wręcz przeciwnie – bardzo obiecujące są wyniki badań dotyczące wpływu HBOT na spowolnienie i złagodzenie przebiegu niektórych rodzajów raka, np. raka piersi czy białaczki.

Komora hiperbaryczna wsparciem dla pacjentów poddanym chemioterapii i radioterapii

Terapia onkologiczna w postaci tlenoterapii lub radioterapii to obok operacyjnego usunięcia nowotworu, najskuteczniejsze metody walki z rakiem. Chemioterapia polega na podaniu do organizmu leków cytostatycznych, hamujących podziały komórkowe. Radioterapia to niszczenie guza za pomocą promieniowania jonizującego. Tlenoterapia okazuje się doskonałą metodą rekonwalescencji pacjenta po przebyciu terapii onkologicznej. Obie te metody walki z rakiem bardzo osłabiają organizm pacjenta, siejąc w nim niemal spustoszenie. Niedotlenienie, które jest następstwem obu metod zabija nie tylko zmutowane komórki, ale również te zdrowe. Prowadzi do osłabienia narządów, owrzodzeń i reakcji popromiennych na skórze i w nabłonkach wyścielających jamy ciała, a także do spadku masy ciała, braku apetytu, utraty włosów i absolutnym spadku odporności. Podanie tlenu w komorze hiperbarycznej dotlenia tkanki organizmu, co powoduje z kolei lepsze ich ukrwienie, oznaczające szybszą regenerację i krótszą rekonwalescencję. Tlen podany w komorze hiperbarycznej „karmi” zdrowe komórki ciała, przyspiesza ich podziały, a pacjent zdecydowanie szybciej dochodzi do siebie. 

Rekonwalescencja organizmu? Tlenoterapia to doskonały sposób na regenerację i dobre zdrowie

Tym razem zajęliśmy się szalenie poważnym tematem, jakim jest leczenie chorób nowotworowych. Warto pamiętać, że choroby nie biorą się znikąd. Oczywiście za część z nich odpowiedzialne są geny, za część czynniki zewnętrzne, na które Twój wpływ jest znikomy. Jednak w wielu przypadkach największy wpływ na kondycję swojego organizmu masz Ty sam. Zdrowy tryb życia i regularne badania pozwolą uniknąć rozwoju wielu chorób. Profilaktyka to najlepsza metoda, aby do nich nie dopuścić. A jedną z najlepszych metod profilaktyki jest tlenoterapia hiperbaryczna. Regularne korzystanie z HBOT nie tylko poprawia samopoczucie, ale przede wszystkim dotlenia komórki, nie dopuszczając do zaburzeń w ich podziałach, a co z tym związane do powstawania chorób, również nowotworowych. Dlatego zachęcamy do jak najczęstszego korzystania z komory hiperbarycznej. Zapewni Ci to doskonałą kondycję i życie w zdrowiu na długie lata.

crossmenu