Zainteresowanie krioterapią ogólnoustrojową rośnie w Polsce z roku na rok. Leczenie zimnem doceniają sportowcy za stymulowanie mięśni do szybszej regeneracji, docenia ją chirurgia estetyczna, za doskonały wpływ na skórę, również tę uszkodzoną po zabiegach. Coraz częściej doceniają ją też osoby, które chcą poddać swój organizm odnowie biologicznej i po prostu poczuć się lepiej. Krioterapia bardzo dobrze wpływa zarówno na fizyczny jak i psychiczny stan zdrowia człowieka. Dzięki temu jest z powodzeniem stosowana jako terapia uzupełniająca w leczeniu wielu schorzeń.
Jak działa na organizm sesja w komorze kriogenicznej?
Kiedy krioterapia jest wykorzystywana w medycynie?
Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Szybszy przepływ krwi, lepsza regeneracja – czyli co dzieje się w ciele po sesji w komorze kriogenicznej?
Zabieg w kriokomorze trwa od 60 do 180 sekund, podczas których ciało poddane jest działaniu temperatury –195 stopni Celsjusza. Brzmi groźnie, jednak zamiast na ekstremalnie niskiej temperaturze, warto skupić się na tym co dzieje się w organizmie w tym czasie. Kurczą się naczynia krwionośne w skórze i tkance podskórnej, spowolniony zostaje przepływ krwi i przemiana materii, a organizm zostaje wprowadzony w stan przetrwania. Dlatego kilka minut po wyjściu z komory kriogenicznej następuje bardzo nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych. Powoduje to nawet 4-rokrotnie szybszy przepływ krwi i znacznie przyspieszenie przemiany materii. W efekcie ciało szybko się ogrzewa, dodatkowo wydzielane są hormony takie jak kortyzol, endorfiny, adrenalina czy testosteron. To wszystko sprawia, że po sesji krioterapii czuje się przypływ energii i szczęścia (endorfiny). Ale to nie wszystko. Przyspieszenie przepływu krwi uruchamia w ciele uśpione dotąd mechanizmy i stymuluje organizm do szybszej, wytężonej pracy. Dlatego krioterapia posiada udowodnione działanie:
- Przeciwbólowe
- Przeciwobrzękowe
- Przeciwzapalne
- Obniżające napięcie mięśniowe
Dzięki temu jest z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń.
Przewlekły ból, kontuzja, reumatyzm? Czyli na co pomaga krioterapia
O doskonałym wpływie krioterapii na ludzkie ciało i umysł szczegółowo rozpisaliśmy się w artykule temu poświęconym (krioterapia). Tu chcemy skupić się na wykorzystaniu krioterapii w medycynie.
Do podstawowych zalet wykorzystywanych w medycynie należy działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe krioterapii. Dlatego często zalecana jest jako metoda uzupełniająca w leczeniu takich schorzeń jak:
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- ZZSK – zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa
- Choroby reumatyczne tkanek miękkich (zapalenie wielomięśniowe i skórno – mięśniowe)
- Choroby zwyrodnieniowe i wtórne zmiany zniekształcające stawów obwodowych i kręgosłupa
- Dna moczanowa
- Kolagenozy, czyli choroby tkanki łącznej powodujące w niej patologiczne zmiany zwyrodnieniowe
- Zapalenia okołostawowe, torebki stawowej, ścięgien
- Dyskopatia
- Osteoporoza
- Choroby autoimmunologiczne
- Przewlekłe zapalenie kręgosłupa szyjnego
- Przeciążenie mięśni
- Zmiany przeciążeniowe lub pourazowe tkanek miękkich i stawów
- Zaburzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, niedowład spastyczny)
- Nerwice wegetatywne, zespoły depresyjne
Większość powyższych dolegliwości związana jest z silnym bólem. Wnioski z badań i obserwacji pacjentów poddanych sesjom w komorze kriogenicznej dowodzą jednoznacznie, że krioterapia wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a co z tym związane przeciwbólowe. Ból jest bowiem następstwem stanów zapalnych. Znaczny spadek dolegliwości bólowych zanotowano m.in. u osób cierpiących na ZZSK, pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem (ponad 2 lata) związanym ze zmianami zwyrodnieniowymi wielostawowymi, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Działanie przeciwbólowe krioterapii nie tylko poprawia komfort życia pacjenta, ale również sprzyja poprawie ruchomości w stawach czy kończynach, co sprzyja rehabilitacji. Leczenie zimnem powoduje również szybszą regenerację tkanek, co ma szczególne znaczenie w przypadku urazów. Krioterapia zmniejsza napięcie mięśni. Jest to szczególnie ważne dla osób chcących odpocząć po wysiłku fizycznym, ale pomaga też pacjentom ciepiącym na zespoły przeciążeniowe, np. kręgosłupa.
Krioterapia ogólnoustrojowa w SI Strefa Regeneracji jako skuteczne wsparcie medycyny
Krioterapia zyskuje coraz większe zaufanie aktywnych i zdrowych osób, które po sesji w kriokomorze odczuwają wybuch endorfin, przypływ energii i ogólne lepsze samopoczucie. Dla nas jednak szczególne znaczenie ma fakt, iż leczenie zimnem jest coraz bardziej doceniane przez lekarzy i uznawane jako doskonała metoda leczenia uzupełniającego dużej liczby różnorodnych schorzeń. Cieszą nas coraz liczniejsze badania dowodzące skuteczności krioterapii w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Jesteśmy dumni, że gabinet SI Strefa Regeneracji dysponuje nowoczesną komorą kriogeniczną, dzięki której możemy wspierać pacjentów zmagających się z problemami zdrowotnymi, na które doskonale wpływa leczenie zimnem. To dla nas niezwykle istotne, że dzięki sesjom krioterapii w naszym gabinecie można nie tylko poczuć się lepiej, ale również znacznie poprawić komfort swojego życia doświadczonego chorobą.