fbpx

Podaruj bliskim moment odprężenia! Wybierz voucher na nasze rewitalizujące zabiegi – doskonały prezent na każdą okazję. ? Kup teraz!

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Którą formę tlenoterapii wybrać – komora hiperbaryczna czy normobaryczna?

2 lipca, 2022

Czujesz, że towarzyszy Ci permanentne uczucie zmęczenia? „Nie chce mi się” to Twoja życiowa maksyma? Źle sypiasz i budzisz się śpiący? A może czujesz się całkiem dobrze, ale chętnie przyjmiesz prawdziwego energetycznego „kopa”, który wrzuci Cię na inny poziom aktywności? 

Odnowa biologiczna w postaci tlenoterapii, to coś, co przyda się każdemu z nas. A czy lepiej skorzystać z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej, czy tlenoterapii normobarycznej? Czym różnią się oba te zabiegi? Który będzie lepszy dla Twojego organizmu? Postaramy się to wyjaśnić.

Na czym polega tlenoterapia?

Oddychamy wszyscy, nieustannie. Ale tlen jest nam potrzebny nie tylko do utrzymania podstawowych funkcji życiowych. Prawidłowe dotlenienie organizmu niesie za sobą szereg innych korzyści – począwszy od lepszego samopoczucia, przez lepszą kondycją fizyczną i psychiczną, poprawę kondycji skóry, szybszą regenerację, aż po wspomaganie leczenia wielu poważnych schorzeń układu sercowo – naczyniowego, nerwowego, czy układu narządów ruchu. 

Tlenoterapia to zabieg, który polega na dostarczeniu do organizmu większego stężenia tlenu, niż to, którym oddychamy na co dzień. Podczas sesji, która odbywa się w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego tlen rozprowadzany jest po wszystkich komórkach i tkankach organizmu. Proces ten sprzyja nie tylko polepszeniu samopoczucia, ale ma też nieoceniony wpływ na regenerację naszego ciała i przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania. 

Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z tlenoterapii zapoznaj się z najpopularniejszymi jej metodami – tlenoterapią hiperbaryczną i normobaryczną i dowiedz się, czym się różnią.

Tlenoterapia hiperbaryczna – co to jest?

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczeniu organizmowi wysokiego stężenia czystego tlenu (93%) w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego (1,3 ATA). Dzięki temu dotlenione zostają wszystkie narządy, komórki i płyny ustrojowe w ciele, co powoduje z kolei przyspieszenie zachodzących w nim procesów. Sesja w komorze hiperbarycznej trwa 60 minut. Czy jedna wystarczy? Jeśli chcesz poczuć „energetycznego kopa”, zdecydowanie tak! Już jeden zabieg hiperabrii tlenowej sprawi, że poczujesz się naładowany pozytywną energią, a Twój układ odpornościowy ruszy do pracy. Przy regularnym korzystaniu z komory hiperbarycznej, zaczniesz odczuwać jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu w szerszym aspekcie. O tym jak często korzystać z komory hiperbarycznej, aby skutecznie walczyć z dolegliwościami przeczytasz tutaj.

Pierwsza komora hiperbaryczna powstała w 1939 roku i miała służyć leczeniu nurków. 20 lat później komory hiperbaryczne zaczęły być używane w medycynie i do teraz spełniają w niej istotną funkcję. Sesje w komorze hiperbarycznej znacznie przyspieszają regenerację organizmu po zabiegach chirurgicznych (operacje, zabiegi medycyny estetycznej), są niezastąpione w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, AZS, stopa cukrzycowa), mają nieoceniony wpływ na układ sercowo – naczyniowy oraz oddechowy (leczenie astmy). Zabiegi hiperbarii tlenowej z powodzeniem wykorzystywane są w terapii u dzieci z autyzmem, ADHD czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Tak szerokie zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w medycynie świadczy tylko o tym, jak skutecznym jest zabiegiem. 

Zabiegi w komorze hiperbarycznej doceniane są nie tylko w medycynie. Również sportowcy chętnie korzystają z sesji hiperbarii. Wzrost wydolności organizmu, lepsze wyniki sportowe i zdecydowanie szybsza regeneracja po treningu widoczne są już po jednej krótkiej (ok.60 min.) wizycie w komorze hiperbarycznej. 

Tlenoterapia hiperbaryczna to też doskonały efekt odmładzający i ujędrniający dla skóry. Przyspieszenie metabolizmu sprzyja utrzymaniu smukłej sylwetki, a wzrost (aż ośmiokrotny!) produkcji komórek macierzystych odpowiedzialnych z wszystkie procesy regeneracji w ciele, wpływa na zachowanie go w doskonałej kondycji. 

Tlenoterapia normobaryczna – na czym polega?

Normobaria to stosunkowo nowa metoda tlenoterapii. Wymyślona przez polskiego lekarza Jana Pokrywkę, polega na zastosowaniu w komorze normobarycznej warunków korzystnych dla człowieka, ale odmiennych od panujących na zewnątrz – tlen w stężeniu 35 – 40%, wodór 0,3 – 0,5% oraz dwutlenek węgla 1,5 – 3%. Ten ostatni ma przyspieszyć transport tlenu do tkanek, a wodór stanowi antyoksydant.

Tlenoterapia normobaryczna jest na etapie badań. Uzyskała pozytywną opinię Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednak do tej pory nie jest stosowana jako metoda leczenia w medycynie. Można natomiast korzystać z niej w wielu gabinetach odnowy biologicznej, oferujących sesję w komorze normobarycznej jako zabieg relaksujący, odmładzający, poprawiający jakość snu, przyspieszający regenerację organizmu, pozytywnie wpływający na utrzymanie prawidłowej masy ciała i ogólnie polepszający nasze samopoczucie.

Sesje normobarii można odbywać bez ograniczeń. Sam jej twórca mieszka w domu normobarycznym! Komora normobaryczna to spore pomieszczenie, w którym przebywasz sam lub w towarzystwie. Trudno określić jak często i jak długo należy przebywać w komorze, aby efekty zabiegu były wymierne. 

Komora hiperbaryczna i normobaryczna – czym się różnią i która jest lepsza dla zdrowia?

Mamy nadzieję, że nasze krótkie podsumowanie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru:

  • Warunki w komorze

Hiperbaria tlenowa to podanie tlenu w stężeniu prawie 100%, podczas gdy w komorze normobarycznej waha się na poziomie 35 – 40%

  • Kontrola zabiegu

W komorze hiperbarycznej masz ciągły kontakt z ekspertem nadzorującym zabieg. W każdej chwili, gdy zaczniesz odczuwać coś niepokojącego, możesz zasygnalizować to osobie na zewnątrz i bez problemu przerwać sesję. 

  • Czas i częstotliwość sesji

Sesja hiperbarii tlenowej nie przekracza 90 minut (optymalnie jest to 60 minut). Dla optymalnych efektów zalecane jest powtarzanie jej codziennie, co dwa lub trzy dni. Jednak już po jednej sesji poczujesz kolosalną różnicę w samopoczuciu, gdyż dawka czystego tlenu w bardzo wysokim stężeniu pobudza organizm do natychmiastowej pracy na pełnych obrotach. Komora normobaryczna nie ma ograniczeń czasowych – możesz w niej przybywać tak długo i tak często, jak masz na to ochotę. Niestety efekty po sesji są przez to trudniej mierzalne i nie tak spektakularne.

  • Wygoda 

Komora hiperbaryczna to jednoosobowa kabina, w której możesz wygodnie się rozsiąść. Jest to więc godzinny relaks tylko dla Ciebie pod czujnym okiem eksperta nadzorującego zabieg. Normobaria odbywa się najczęściej w większym pomieszczeniu, przypominającym pokój. Podczas sesji nie używasz maski. Oddychasz po prostu powietrzem, którym jest wypełnione pomieszczenie.

  • Zastosowanie w medycynie

Tlenoterapia hiperbaryczna ma szerokie zastosowanie w medycynie. Komory hiperbaryczne stosowane w szpitalach i gabinetach rehabilitacyjnych z powodzeniem regenerują organizm ludzki po przebytych operacjach i chorobach, a także stanowią wsparcie wielu terapii. Normobaria również bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, jednak nie jest powszechnie stosowana w szpitalach czy gabinetach medycznych, co może świadczyć, iż jej właściwości lecznicze są mniej oczywiste.

Jeśli wciąż masz wątpliwości czy tlenoterapia hiperbaryczna jest lepsza, czy może jednak zdecydować się sesję w komorze normobarycznej, jako eksperci chętnie odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu!

crossmenu