fbpx

Spraw bliskim chwilę relaksu! Oferujemy vouchery na nasze regenerujące zabiegi. Idealny prezent na każdą okazję.

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Energia, regeneracja i leczenie kontuzji, czyli jak fotobiomodulacja działa na organizm sportowca

27 grudnia, 2022

Bez względu na to czy biegasz, grasz w siatkówkę, chodzisz na siłownię czy uprawiasz jogę, jeśli robisz to regularnie – jesteś sportowcem. Sport to styl życia, a sportowcy to ludzie, którzy zawsze chcą iść do przodu – poprawiać swoje wyniki, dążyć do wytyczonego sobie celu, czuć się dobrze i nie tracić czasu na długotrwałe leczenie kontuzji. Osoby aktywne fizycznie coraz częściej korzystają z fotobiomodulacji (czyli terapii światłem czerwonym) jako narzędzia wspierającego ich ciała w regularnych treningach. Z artykułu dowiesz się:

  • Jak światło czerwone wpływa na mięśnie?
  • Jak fotobiomodulacja pomaga w regeneracji?
  • Jak skutecznie leczyć kontuzje z pomocą lamp RLT

Przyrost siły i energii – fotobiomodulacja jak najlepszy legalny dopalacz dla mięśni

Terapia czerwonym światłem to metoda, która intryguje i jednocześnie zachwyca naukowców z całego świata. Liczne badania potwierdzają pozytywne efekty jej działania na coraz to nowe obszary ludzkiego zdrowia. Za najskuteczniejsze uznaje się światło o długości fal 620, 670, 760 oraz 830 nm. Widoczne dla oka światło czerwoneemituje fale o długości 620 – 700 nm, natomiast niewidoczna dla oka bliska podczerwień to fale o długość 700 – 1000 nm. Taki specyficzny zakres długości emitowanego światła pozwala na penetrację około 5mm w głąb ciała. Światło to energia w czystej postaci. Trafiając wprost do mitochondriów komórkowych stymuluje syntezę ATP(adenozyno trójfosforan) oraz tlenku azotu wpływającego na powiększenie naczyń krwionośnych i tym samym przyśpiesza krążenie krwi. Największe znaczenie ma to dla mięśni, które używane są jako pierwsze w każdym rodzaju aktywności. Dlatego też w tkance mięśniowej znajduje się więcej mitochondriów niż w pozostałych tkankach ludzkiego organizmu. Stąd też mięśnie najszybciej reagują na naświetlanie czerwonym światłem

więcej mitochondriów = większa synteza ATP = więcej energii 

Osoby ćwiczące sporty siłowe nazywają to zjawisko „pompą mięśniową”. Silne ukrwienie i dotlenienie mięśni powodują przypływ potężnej siły i energii. Mięśnie stają się bardziej wytrzymałe i przyrasta ich masa. Dużo szybsza i efektywniejsza staje się też regeneracja potreningowa. Badania dowodzą, że fotobiomodulacja doskonale wpływa na wzrost tkanki mięśniowej, a także poprawia wydolność treningową co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. Terapia ta może więc z powodzeniem zastąpić syntetyczne odżywki i boostery tlenku azotu.

Wpływ czerwonego światła na zdolności regeneracyjne organizmu

Każda osoba uprawiająca sport wie jak ważna jest regeneracja potreningowa. Podczas każdego wysiłku fizycznego – zarówno siłowego, jak i wytrzymałościowego dochodzi do licznych mikrourazów mięśni oraz przeciążeń stawów i ścięgien. Prawidłowa regeneracja odbywa się na poziomie komórkowym, dlatego leżenie w łóżku nie okaże się tu specjalnie pomocne. Aby organizm mógł się zregenerować potrzebuje… energii. Światło czerwone absorbowane przez mitochondria przyspiesza syntezę ATP, czyli energii komórkowej, która w tym momencie używana jest do transkrypcji genów i produkcji wolnych rodników niezbędnych do naprawy i regeneracji komórek. 

Wytwarzany w mitochondriach pod wpływem światła czerwonego tlenek azotu ułatwia transport międzykomórkowy tlenu i substancji odżywczych oraz rozszerza naczynia krwionośne pobudzając krążenie.  Mechanizm działania jest zatem identyczny jak podczas treningu co sprawia, że dostarczona ze światła energia, używana jest do uruchomienia naturalnych procesów regeneracji organizmu.

Leczenie kontuzji czerwonym światłem

Sport to niestety również urazy i kontuzje. Wiesz już jak na komórki w ciele działa energia z czerwonego światła. Dostarczona do mitochondrium uruchamia całą machinę naprawczą w ludzkim organizmie. Liczne badania naukowe dowodzą, że fotobiomodulacja to doskonała metoda lecznicza, która:

  • łagodzi ból – zarówno chroniczny, jak i wynikający z przetrenowania czy tzw. zakwasów. Z powodzeniem jest też w stanie zastąpić niekorzystne dla zdrowia leki przeciwbólowe
  • przyspiesza leczenie złamań – a także im przeciwdziała, ponieważ zwiększa mineralizację kości 
  • przyspiesza gojenie – komórki poddane działaniu czerwonego światła rosną nawet 150 – 200% szybciej. Wpływa to na zmniejszenie opuchlizny co znacznie przyspiesza regeneracji skóry
  • leczy zapalenie stawów – już pojedyncze naświetlanie zmniejsza ilość komórek i cytokin zapalnych, co w połączeniu z redukcją bólu i obrzęku znacznie przyspiesza leczenie dolegliwości zapalnych w organizmie

Fotobiomodulacja jako stały element planu treningowego

Sport to zdrowie. Jest w tym sporo prawdy. Niestety każdy, kto sport uprawia, wie, że aktywność fizyczna wymaga traktowania ciała w sposób szczególny zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Są odżywki, zbilansowana dieta, masaże i inne rozmaite metody na to, aby wysiłek fizyczny był efektywny i przynosił jak najwięcej korzyści. Jeśli jednak chcesz podejść do tematu profesjonalnie, poprawić swoje wyniki, przyśpieszyć regenerację i co najważniejsze zrobić to pod okiem specjalistów to zapraszamy do Si Strefa Regeneracji. Nasze sesje fotobiomodulacji, stosowane regularnie zapewnią właściwą odnowę dla twojego organizmu po różnorodnym rodzaju wysiłku. 

Każda sesja to super energia dla Twojego ciała i umysłu.  A to wszystko absolutnie bezinwazyjnie i bez skutków ubocznych. Zapraszamy!

crossmenu