fbpx

Spraw bliskim chwilę relaksu! Oferujemy vouchery na nasze regenerujące zabiegi. Idealny prezent na każdą okazję.

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Wpływ krioterapii na organizm osób uprawiających sport

2 stycznia, 2023

Sport to energia, a energia to ciepło. Trening zaczynasz od rozgrzewki, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Rozgrzane mięśnie są bardziej odporne na urazy. Jak ma się do tego terapia zimnem? Od lat badają to naukowcy i testują wyczynowi sportowcy. Z artykułu dowiesz się do jakich doszli wniosków i jak krioterapia wpływa na osiągnięcia sportowe.

Jak działa terapia zimnem?

Sportowcy korzystają z rozmaitych metod leczenia zimnem. Do najpopularniejszych należą lodowe okłady przykładane w miejsce kontuzji, zanurzanie się w balii z lodem, zimowe kąpiele w otwartych zbiornikach wodnych lub korzystanie z komory kriogenicznej. Ostatnia z wymienionych metod polega na krótkotrwałym poddaniu ciała działaniu temperatury bliskiej -200°C. Tak oziębiony organizm zostaje wprowadzony w chwilowy stan hibernacji. Po ogrzaniu naczynia krwionośne rozszerzają się, a krew zaczyna krążyć bardzo szybko. Sprzyja to wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii oraz zahamowaniu reakcji zapalnych w tkankach, powstałych na skutek mikrouszkodzeń. Dodatkowo wzmacnia się układ odpornościowy i zdolności antyoksydacyjne. Niska temperatura w komorze kriogenicznej działa zatem na ludzki organizm zarówno leczniczo, jak i prewencyjnie.

Jak krioterapia działa na organizm sportowca?

Terapia zimnem od dawna uznawana jest przez osoby aktywne fizycznie za doskonałą metodę odnowy biologicznej. Zawodowi sportowcy korzystają z sesji w komorze kriogenicznej zarówno aby przygotować organizm do wzmożonego wysiłku np. przed sezonem startowym, jak również jako metodę regeneracji po startach w zawodach czy intensywnych treningach. Do tej pory przeprowadzono ogromną liczbę badań. Pod lupę zostali wzięci między innymi wioślarze i kajakarze kadry olimpijskiej, zawodnicy sztuk walki, piłkarze i hokeiści. Wyniki jednoznacznie wskazują, że krioterapia:

 • poprawia krążenie oraz metaboliczną tolerancję wysiłku fizycznego
 • poprawia zdolność do długotrwałego intensywnego wysiłku
 • zwiększa wydolność, opóźnia pojawienie się zmęczenia
 • obniża reakcję stresową na wysiłek progresywny
 • zmniejsza wrażliwość na bodźce treningowe
 • Poprawia stabilizację błon komórkowych
 • Poprawia zdolności antyoksydacyjne organizmu
 • Redukuje zmęczenie i negatywne skutki treningu, takie jak przeciążenia i mikrourazy
 • Poprawia cechy motoryczne, takie jak równowaga, szybkość, gibkość i dynamiczna siła mięśni brzucha
 • Poprawia wydajność treningu
 • Poprawia ukrwienie tkanek
 • Wpływa na wzrost poziomu hormonów (m.in. testosteronu), które poprawiają gotowość do podjęcia wysiłku

Terapia zimnem działa na organizm sportowca jak najlepszy legalny dopalacz. Przekonały się o tym takie sportowe sławy jak Christiano Ronaldo, Kimi Raikkonen czy Messi, którzy regularnie korzystają z komory kriogenicznej. Systematyczne sesje krioterapii nie tylko poprawiają sportowe wyniki, ale również przeciwdziałają kontuzjom i ułatwiają sprawną i prawidłową regenerację organizmu.

Zabiegi krioterapii w Si Strefa Regeneracji

Si Strefa regeneracji to miejsce, którego regularne odwiedzanie warto wpisać w swój sportowy rytuał. Oprócz sesji w kriokomorze możesz dotlenić u nas swój organizm korzystając z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej lub poczuć uzdrawiającą moc czerwonego światła podczas fotobiomodulacji. Jesteśmy ekspertami, którzy pomogą Ci stworzyć harmonogram zabiegów zgodny z Twoim planem treningowym. A wszystko po to, aby zmotywować Twój organizm do większego wysiłku, a po treningu pomóc mu się zregenerować. Jesteśmy pewni, że odwiedzając nas regularnie bardzo szybko wejdziesz na wyższy poziom swoich możliwości. Zapraszamy!

crossmenu