fbpx

Spraw bliskim chwilę relaksu! Oferujemy vouchery na nasze regenerujące zabiegi. Idealny prezent na każdą okazję.

SI Strefa RegeneracjiSI Strefa RegeneracjiSI Strefa Regeneracji

Tlenoterapia hiperbaryczna jako skuteczna metoda leczenia ran i chorób skóry

29 października, 2022

O tym, że regularne sesje w komorze hiperbarycznej doskonale wpłyną na Twój organizm już chyba nie musimy przekonywać. Dłuższa młodość, otwarty umysł i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów i komórek w ciele to oczywiście wartość nieoceniona. HBOT jednak, oprócz poprawy jakości życia, doceniany jest również w medycynie. Czysty tlen, który dostarczany jest do organizmu podczas sesji tlenoterapii działa cuda nie tylko jako odnowa biologiczna. Coraz liczniejsze badania dowodzą, że tlenoterapia to doskonała metoda wspomagająca leczenie wielu chorób. W tym artykule zajmiemy się omówieniem wpływu tlenoterapii na skórę. 

 • Jak tlenoterapia wpływa na kondycję skóry?
 • Tlenoterapia w leczeniu chorób skóry
 • Leczenie jakich chorób skóry wspomaga hiperbaria tlenowa?
 • HBOT jako skuteczna metoda leczenia zespołu stopy cukrzycowej

Zmarszczki i cellulit? Tlenoterapia to doskonały sposób, aby się ich pozbyć!

Tlenoterapia ma doskonały wpływ na polepszenie kondycji skóry. Tlen pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za jędrność skóry. Dzięki temu już po kilku sesjach w komorze hiperbarycznej zauważysz znaczną poprawę jej wyglądu. Skóra na twarzy stanie bardziej napięta, a cellulit na ciele wyraźnie mniejszy. Warto w tym miejscu dodać, że HBOT to nie tylko poprawa stanu zdrowej skóry. Tlenoterapia przyspiesza również procesy gojenia oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego znajduje coraz szersze zastosowanie w leczeniu chorób skóry.

Tlenoterapia jako skuteczna metoda leczenia chorób dermatologicznych

Choroby skóry nie są co prawda chorobami zagrażającymi życiu, ale bardzo zmniejszają jego komfort. Są to najczęściej choroby przewlekłe, a zatem ich leczenie trwa długo i polega bardziej na minimalizowaniu skutków i wyciszaniu objawów niż na całkowitym wyleczeniu. Osoby cierpiące na rozmaite dermatozy w momentach nasilenia objawów borykają się nie tylko z odczuwaniem ogromnego dyskomfortu, ale też z widocznymi, nieestetycznymi zmianami na skórze, wynikającymi z jej uszkodzenia i zahamowaniu zdolności jej komórek do szybkiej regeneracji.

Wszystkie choroby skóry objawiają się jej uszkodzeniem. Tlen, którym oddychasz w komorze hiperbarycznej powoduje, że podstawowe komórki skóry, zbudowanej z tkanki łącznej – fibroblasty, odpowiedzialne za syntezę kolagenu są pobudzone do maksymalnej pracy. Dzięki temu procesy regeneracji i namnażania się nowych komórek przebiegają bardzo sprawnie, a zatem szybciej goją się zmiany skórne powstałe w wyniku choroby. Dodatkowo dostarczany podczas sesji tlen tworzy niekorzystne środowisko dla namnażania się bakterii beztlenowych, których obecność powoduje zakażenie ran, stany zapalne i problemy z gojeniem. Bakterie giną, stan zapalny mija, a rana szybciej się zabliźnia.

Na jakie choroby skóry pomaga HBOT?

Prosty mechanizm, który wyjaśniliśmy powyżej pozwala śmiało stwierdzić, że tlenoterapia pomaga w leczeniu wszystkich chorób skóry. 

 • Atopowe zapalenie skóry (AZS) – dermatoza zapalna, przewlekła i nawracająca. Polega na występowaniu zmian skórnych o charakterystycznej morfologii i lokalizacji. W zaostrzonych stanach leczy się ją farmakologicznie. Skóra dotknięta ASZ wymaga też szczególnej pielęgnacji emolientami. Niestety są pacjenci, którzy nie reagują na leczenie. W 2017 roku grupa polskich naukowców przedstawiła wyniki badań, mówiące o bardzo korzystnym wpływie tlenoterapii na zminimalizowanie objawów przebiegu AZS. 
 • Łuszczyca – to przewlekła choroba skóry o podłożu immunologicznym. Zaostrzone stany leczy się najczęściej za pomocą miejscowego zastosowania maści sterydowych, retinoidów lub leków immunosupresyjnych. Metody te mają wiele skutków ubocznych. Stosuje się też naświetlnia, które mogą prowadzić nawet do nowotworów skóry. Tlenoterapia wykazująca działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne znajduje coraz częstsze zastosowanie w leczeniu łuszczycy. HBOT pomaga w leczeniu łuszczycy również dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przyspieszającym regenerację uszkodzonego naskórka.
 • Trądzik – to stan zapalny skóry objawiający się zmianami na skórze w postaci krost, zaskórników i grudek zapalnych. Tlenoterapia działa na organizm detoksykująco. A to właśnie toksyny i bakterie są powodem powstawania trądziku. Czysty tlen obniża też poziom cytokin, które są odpowiedzialne za stany zapalne w organizmie. To działanie powoduje, że HBOT zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Działanie regeneracyjne i przeciwbakteryjne, oraz stymulacja ustroju do produkcji komórek macierzystych wpływa z kolei na zmniejszenie się zmian zapalnych będących objawem trądziku. 

Z tych samych powodów, które zostały już wielokrotnie wymienione tlenoterapia odnajduje zastosowanie w leczeniu również wielu innych schorzeń dermatologicznych, takich jak:

 • Trądzik różowaty
 • Wysypki
 • Pokrzywki
 • Owrzodzenia
 • Odleżyny
 • Zakażenia skórne
 • Alergie skórne
 • Martwica
 • Rany (również pooperacyjne)

HBOT jako skuteczna metoda leczenia stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej nie jest co prawda chorobą dermatologiczna, jednak jest to infekcja, której objawem jest owrzodzenie i destrukcja tkanek głębokich stopy, często połączony z zanikiem czucia. Jest powikłaniem choroby u około 10 – 15% chorych na cukrzycę. Leczy sią ją bardzo trudno i długo. W skrajnych przypadkach dochodzi do amputacji kończyny. Generalnie jest to sącząca się, głęboka rana w obrębie stopy. Skuteczność leczenia zespołu stopy cukrzycowej tlenoterapią opiera się na tym samym mechanizmie, jaki ma miejsce w przypadku wszystkich innych uszkodzeń skóry. Tlenoterapia dotlenia tkanki i przyspiesza ich regenerację. Zapobiega też namnażaniu się bakterii beztlenowych i zmniejsza objawy infekcji. To wszystko sprawia, że medycyna docenia i korzysta z niezwykle skutecznej w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej terapii HBOT. 

Sesje tlenoterapii wspomagające leczenie chorób skóry w SI Strefa Regeneracji

Choroby skóry to zwykle choroby przewlekłe. Dlatego decydując się na leczenie ich z pomocą zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej musisz założyć, że będzie to proces składające się w kilku do kilkunastu zabiegów rozłożonych w odpowiednim czasie. O tym jak często korzystać z tlenoterapii podczas leczenia chorób skóry dowiesz się tu: częstotliwość sesji tlenoterapii. Zapraszamy do gabinetu Si Strefa Regeneracji, gdzie wspólnie ustalimy przebieg całej terapii leczenia tlenem, tak aby efekty były widoczne jak najszybciej i pozostały z Tobą jak najdłużej.

crossmenu